Budka nietelefoniczna dotarła do Centrum Kultury
Budka nietelefoniczna dotarła do Centrum Kultury w Kamiennej Górze
To niezwykły projekt artystyczny Macieja Hanuseka, który postanowił zachować, zrewitalizować i przearanżować znikające z przestrzeni miejskich stare budki telefoniczne.
– Wchodzisz do środka i znikasz w atmosferze wyjątkowej historii. To jest miejsce w którym zatrzymuje się czas. Tak jak zatrzymuje się podczas ważnej rozmowy – uwaga jest tylko tu i teraz – mówi twórca projektu.
Jak w każdej budce jest w niej umieszczony aparat telefoniczny. Jednak nie można z niego zadzwonić . Można wsłuchać historii odtwarzanych w słuchawce.
– Takich opowieści do wyboru jest wiele – począwszy od pereł literatury, filozofii, poprzez poezję, aż po bajki (nie tylko dla dzieci). Krótkie formy, esencje, inspirujące mądrości, fragmenty ważnych przemówień, ale i lekkie, humorystyczne anegdoty. Budka może zawierać również niezwykłe legendy, historie związane z miastem, miejscem czy wydarzeniem, w którym zostanie umieszczona – czytamy w opisie projektu.
– Siłą tej instalacji jest bezpośredni kontakt z ludźmi i zaproszenie ich do interakcji, a także fakt, że jest ona adresowana do osób w każdym wieku – te starsze z sentymentem odwiedzą znaną sobie budkę, z kolei młodszych przyciągnie ciekawość! Budka jest „przewodnikiem-podpowiadaczem”, ożywionym reliktem w nowej, pięknej roli oraz wyjątkową atrakcją turystyczną – uważa autor projektu.
Projekt został zrealizowany przez Centrum Kultury w ramach konkursu „Moje miejsce na Ziemi” i dofinansowany przez Fundację Orlen „Dar Serca”. Organizacja przekazała grant w wysokości 15 tys. zł. Cały projekt kosztował 23 tys. zł.