Prapremiera kryminału retro „Imię Pani. Cisza”
Prapremiera „Imię Pani. Cisza” w kamiennogórskim Centrum Kultury zgromadziła sporą rzeszę miłośników literatury, kryminałów i twórczości Krzysztofa Koziołka.
Trzecia część przygód komisarza kryminalnego Gustava Dewarta została osadzona w przedwojennej Kamiennej Górze.
Spotkanie z autorem powieści poprowadził Tomasz Grabiński – tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamiennej Górze.
10 sierpnia 1936 roku. Komisarz kryminalny Gustav Dewart wysiada z pociągu na stacji kolejowej w Landeshut in Schlesien (Kamiennej Górze) z duszą na ramieniu. Zignorowanie rozkazu powrotu do macierzystej jednostki oznacza bowiem dla niego same kłopoty. Tym większe, że jego obecność w mieście jest nie na rękę kreisleiterowi Heinrichowi Kühnowi oraz komendantowi miejscowej policji Oswaldowi Beerowi. Zrobią oni wszystko, aby pozbyć się znienawidzonego komisarza.
Dewart zdaje sobie sprawę, że wsadza głowę w paszczę lwa. Ale wie też, że nie ma innego wyjścia, jeśli chce pomóc dwóm przyjaciołom – starszemu asystentowi kryminalnemu Robertowi Czekale oraz komendantowi miejscowej żandarmerii Felixowi Walslebenowi – którzy za jego przyczyną wpadli w śmiertelne tarapaty.
Komisarz kryminalny szybko orientuje się, że zwycięstwo z dużo liczniejszym i potężniejszym przeciwnikiem jest możliwe tylko wówczas, jeśli gra się z nim jego kartami. Dociera też do niego, że aby uwolnić przyjaciół, będzie musiał dokonać największej wolty w historii Landeshut.