Projekt pn. „Jedność w różnorodności – dni polsko-czeskie”
Miasto Kamienna Góra wraz z czeskim partnerem, miastem Zaclerz, otrzymało dofinansowanie na realizacje projektu pn. „Jedność w różnorodności – dni polsko-czeskie”.
Celem projektu jest promowanie i integrowanie kultury polskiej i czeskiej, tworząc platformę do wspólnego odkrywania i celebrowania bogactwa kulturowego obu narodów.
Projekt realizowany jest w ramach cyklicznej imprezy Dni Kamiennej Góry, znanej w subregionie wałbrzyskim. Po raz pierwszy festiwal otworzy się na międzynarodową społeczność, umożliwiając uczestnictwo czeskim gościom. Festiwal ma na celu stworzenie platformy do wspólnego odkrywania i celebrowania bogactwa kulturowego obu narodów, odnowę zainteresowania tradycjami oraz budowanie mostów między społecznościami.
Działania w ramach projektu:
1. Trzydniowy festiwal nad zalewem w Kamiennej Górze 9-11 sierpnia 2024 r.
2. 11 stoisk prezentujących lokalne wyroby i tradycyjne produkty spożywcze. Selekcja wystawców odbędzie się poprzez otwarty proces rekrutacji.
3. Warsztaty dawnych zawodów (będą prowadzone w językach polskim i czeskim, skierowane do rodzin, młodzieży, dzieci i dorosłych):
o Garncarskie
o Prząśniczki
o Młyno-piekarnia
o Skryby – średniowieczna kaligrafia
o Tkackie
4. Występy lokalnych artystów z Polski i Czech, promocja muzyki i tańca obu narodów.
5. Polsko-czeska oprawa muzyczna prowadzona przez DJ-a przez dwa dni festiwalu.
6. Turniej tenisowy o puchar burmistrza.
7. Wystawa artystów: Prace jednego polskiego i jednego czeskiego artysty.
8. Działania promocyjne: Filmy, banery, plakaty
9. Animacje:
o Blok taneczny
o Pokazy giga baniek mydlanych
o Zabawy z kolorową chustą
o Wyścigi w giga spodniach
o Zadania zręcznościowe z liną
o Magiczny tunel animacyjny
o Wyzwania taneczne
o „Wakacyjne majtasy” – Każdy uczestnik otrzyma krótkie spodenki, które będzie mógł pomalować, ozdobić napami czy folią transferową. Powstałe prace będą wyeksponowane, a najlepsze zostaną nagrodzone w konkursie na najmodniejsze kamiennogórskie majtasy sezonu letniego 2024.
· „Cykl szalonego laboratorium – cukieraski” – Uczestnicy będą mogli stworzyć własne herbaciane tabletki za pomocą kapsułkownic. Ta zabawa pozwoli dzieciom na eksperymentowanie i nauczenie się podstawowych zasad chemii.
o „Buttony” – Warsztaty tworzenia przypinek, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli zaprojektować i wykonać własne przypinki. Gotowe przypinki będą doskonałą pamiątką z festiwalu
Planowane rezultaty: Projekt ma na celu integrację społeczności polskiej i czeskiej oraz promowanie dialogu międzykulturowego. Projekt przyczynia się do rozwiązywania problemów wynikających z oddzielenia się od tradycji, zubożenia relacji międzyludzkich oraz utraty tożsamości kulturowej, a także wspiera trzy kluczowe cele Funduszu Małych Projektów.
Projekt „Jedność w różnorodności – dni polsko-czeskie”, jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg Czechy – Polska 2021-2027 Fundusz Małych Projektów Euroregionu Nisa-Nysa’.