Bądź lokalnym patriotą. Płać podatki w swoim mieście

Udział w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) to ważne źródło pieniędzy w budżecie Kamiennej Góry. Zachęcamy, by płacić podatki w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania.

Dzięki nim realizujemy inwestycje publiczne w mieście. Finansujemy: rozwój infrastruktury, ochronę środowiska, bezpieczeństwo i oświatę.
 
Według przepisów miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest właściwy urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego. Oznacza to, że aby płacić podatki w Kamiennej Górze, wcale nie trzeba być tutaj zameldowanym – wystarczy mieszkać w Kamiennej Górze.
 
Jak rozliczyć podatek w mieście, w którym mieszkamy, a nie jesteśmy zameldowani?
 
  • W formularzu PIT przy rozliczaniu rocznego podatku należy wskazać Kamienną Górę jako miejsce, w którym się mieszka oraz wpisać kamiennogórski urząd skarbowy (ul. Papieża Jana Pawła II 18, 58-400 Kamienna Góra).
  • Jeśli dokonujemy zmiany miejsca zamieszkania w formularzu, powinniśmy o tym poinformować swego pracodawcę.
 
Jeśli złożyliśmy już formularz podatkowy, w każdej chwili można wypełnić jednostronicowy formularz ZAP-3 i zaktualizować miejsce zamieszkania.  Druk do pobrania poniżej.  
Można go złożyć w urzędzie skarbowym osobiście lub wysłać pocztą do urzędu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania.
 
W Kamiennej Górze wpływy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych rosną. Trzy lata temu było to niespełna 12 mln zł. Rok 2018 zamknęliśmy wpływami na poziomie ponad 14 mln zł.  Dzięki udziałowi w PIT za rok 2019 do miejskiej kasy spłynęło ok.15 mln. 2020 rok przyniósł podobną sumę. Jest to około 20 proc. wszystkich dochodów miasta.

Załączniki

# Plik Wielkość pliku
1 pdf ZAP-3 122 KB