O Kamiennej Górze
Witajcie na stronie miasta Kamienna Góra, niezwykłego miejsca na pograniczu południowo-zachodniej Polski. Znajdujemy się w malowniczej Kotlinie Kamiennogórskiej, którą tworzą pasma: Gór Stołowych, Gór Kruczych i Rudaw Janowickich.
Historia miasta liczy sobie prawie 800 lat. Przez wieki spisywano ją w języku czeskim, niemieckim i polskim. To miejsce stanowi bowiem szczególną, bogatą mieszkankę kultur tych trzech narodów.
Początki Kamiennej Góry są związane z piastowskim księciem Henrykiem I Brodatym. Na początku XIII wieku za jego sprawą powstała budowla obronna na Górze Zamkowej, u której podnóża rozwinęło się podgrodzie – zalążek przyszłego miasta.
W średniowieczu mieścił się tu nadgraniczny gród obronny i stąd niemiecka nazwa miejscowości – „Landeshut”, która nawiązuje do strażnicy (niem. Land -„kraj” i Hut „straż”). Taki zapis pojawia się w dokumentach z 1232 roku. Kroniki z tego okresu odnotowują też nazwę „Landishute forensis auch Camena Gora”.
Stopniowo z osady targowej Kamienna Góra przekształciła się w miasto ustanowione na prawie niemieckim. Jego mieszkańcom nadawano kolejne przywileje m.in. warzenia piwa i handlu solą. Życie nie było tu jednak spokojne. Z racji położenia na pograniczu o miasto wielokrotnie walczono i je plądrowano. Z czasem Kamienna Góra stała się dużym ośrodkiem produkcji włókienniczej. Dzięki niej mieszkańcy zaczęli się bogacić. Większość areału okolicznych pól stanowił len. Gdy zakwitał, Kamienną Górę otaczały łany niebieskich kwiatów. Musiało to wyglądać niezwykle.
W maju 1945 roku znikła niemiecka nazwa miasta. Polska administracja początkowo nazwała miejscowość – „Kamieniogóra”. Dzisiejsza nazwa „Kamienna Góra” została oficjalnie zatwierdzona 7 maja 1946 roku.
Miasto kontynuowało przemysłowe tradycje. Rozwijano istniejące i tworzono nowe zakłady. Tysiące osób znalazło tu zatrudnienie w przemyśle włókienniczym, spożywczym i maszynowym. Największe przedsiębiorstwo Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Len” miały ok. 5-tysięczną załogę. Ponadto funkcjonowały: Dolnośląska Fabryka Maszyn Włókienniczych – Dofama, Zakłady Przemysłu Odzieżowego „Intermoda” (późniejszy „Kamodex”), Dolnośląskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Karkonosze”, Tkalnie Jedwabiu „Floreta”. Niestety początek lat 90. XX wieku i wielkie przemiany społeczne w Polsce okazały się trudne dla miasta i państwowych przedsiębiorstw.
Dziś odbudowujemy świetność Kamiennej Góry. Najwięksi kamiennogórscy pracodawcy to obecnie:
- Soop Polska – światowy lider produkcji taśm, kokard i ekskluzywnych opakowań
- Dofama Thies – producent wyrobów i konstrukcji metalowych
- Autocam Poland – producent części samochodowych
- Świat Lnu – producent tkanin oraz wyrobów lnianych i lniano-bawełnianych
- Efekt System – producent nośników reklamy
- Kamos – spółdzielnia mleczarska
- Kowary – Dywan – tkalnia dywanów
Od 1997 roku na terenie Kamiennej Góry działa jedna z trzech na Dolnym Śląsku – Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości. To miejsce inwestycji przedsiębiorców z wielu branż.
Wkrótce tuż obok Kamiennej Góry będzie przebiegała droga ekspresowa S3, wiodąca ze Szczecina do Lubawki. Zwiększenie dostępności komunikacyjnej będzie jednym z głównych czynników rozwoju turystycznego i przemysłowego Kamiennej Góry.