Wsparcie dla inwestora
Współpraca w procesie inwestycyjnym
Przy wyborze terenu pod inwestycję należy wziąć pod uwagę następujące elementy:
- inwestycja na terenie Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości,
- dostępność pracowników oraz koszty pracy,
- dostępność dostawców i usług
- dobrą współpracę z władzami miasta,
- uwarunkowania prawne, tj. prawo miejscowe (i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym), prawo budowlane, ustawę o ochronie środowiska.
W przypadku konieczności uzupełnienia istniejącej infrastruktury – Burmistrz Miasta Kamienna Góra jest otwarty na każdą formę współpracy tym zakresie (np. przez zawarcie wynegocjowanego porozumienia o wzajemnych zobowiązaniach z terminami wykonania, wpisanymi w harmonogram inwestycji).
Przy nabyciu nieruchomości można wziąć pod uwagę następujące formy:
- własność,
- użytkowanie wieczyste,
- najem lub dzierżawa.
Przy realizacji inwestycji należy wziąć pod uwagę:
Poniżej zestawiono najważniejsze czynności na etapie realizacji inwestycji:
- rozpoczęcie budowy może nastąpić po uzyskanie prawomocnej decyzji o pozwoleniu na budowę,
- zawarcie umowy z wykonawcą robót budowlanych,
- przekazanie terenu budowy wykonawcy,
- zapewnienie nadzoru inwestorskiego oraz nadzoru autorskiego nad realizacją,
- realizacja inwestycji zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym,
- nadzór nad realizacją inwestycji pod względem czasu, budżetu i jakości,
- optymalizacja i efektywne zarządzanie harmonogramem inwestycji,
- weryfikacja dokumentów dopuszczenia dla używanych materiałów i wyrobów budowlanych, skompletowanie dokumentacji powykonawczej wraz z niezbędnymi dokumentami rozruchowymi,
- przystąpienie do użytkowania może nastąpić po uzyskaniu decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego,
- po przystąpieniu do użytkowania należy dopilnować usunięcia wad i usterek w okresie gwarancyjnym, oraz ich rozliczenie w tym okresie (rozliczenie kaucji i gwarancji z wykonawcą).
Zachęty finansowe
Zachęty regionalne
Podstawową formą pomocy publicznej oferowanej przedsiębiorcom w KSSE jest zwolnienie z podatku dochodowego od dochodów uzyskanych z prowadzenia działalności gospodarczej na terenie strefy. Wysokość pomocy publicznej uzależniona jest od poniesionych przez inwestora wydatków inwestycyjnych związanych z nową inwestycją oraz wielkości przedsiębiorcy.
Maksymalna dopuszczalna intensywność pomocy publicznej dla dużych przedsiębiorstw na terenie Dolnego Śląska wynosi 25% wydatków inwestycyjnych, dla średniej wielkości przedsiębiorców podwyższa się ją do 35%, dla małej wielkości przedsiębiorców przysługuje aż 45%.
Wydatki inwestycyjne – obejmują nakłady inwestycyjne kwalifikujące się do objęcia pomocą publiczną lub dwuletnie koszty pracy nowo zatrudnionych pracowników związane z nową inwestycją prowadzoną na terenie strefy
Nakłady inwestycyjne kwalifikujące się do objęcia pomocą stanowią koszty inwestycji pomniejszone o naliczony podatek VAT oraz podatek akcyzowy (jeżeli możliwość ich odliczeń wynika z odrębnych przepisów) poniesione na terenie strefy w trakcie obowiązywania zezwolenia, obejmujące:
- cenę nabycia gruntu lub prawa użytkowania wieczystego gruntu,
- cenę nabycia lub koszt wytworzenia środków trwałych,
- koszt rozbudowy lub modernizacji istniejących środków trwałych,
- cenę nabycia wartości niematerialnych i prawnych,
- koszty najmu lub dzierżawy gruntów, budynków i budowli trwającej minimum 5 lat w przypadku dużych inwestorów lub 3 lat w przypadku małych i średnich inwestorów,
- cenę nabycia aktywów innych niż grunty, budynki i budowle objęte najmem lub dzierżawą, w przypadku gdy najem lub dzierżawa ma postać leasingu finansowego oraz obejmuje zobowiązanie do nabycia aktywów z dniem upływu okresu najmu lub dzierżawy.
Dwuletnie koszty pracy nowo zatrudnionych pracowników obejmują koszty płacy brutto powiększone o składki obowiązkowe, takie jak składki na ubezpieczenia społeczne ponoszone przez przedsiębiorcę od dnia zatrudnienia tych pracowników. Zwolnienie od podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych przysługuje począwszy od miesiąca, w którym przedsiębiorca poniósł wydatki inwestycyjne lub koszty pracy, aż do wyczerpania pomocy publicznej.
Różne formy pomocy publicznej takie jak, np. dotacje unijne, zwolnienia z lokalnych podatków od nieruchomości i zabudowań, granty i pożyczki udzielane przedsiębiorcom przez lokalne urzędy pracy na tworzenie nowych miejsc pracy oraz szkolenia osób uprzednio bezrobotnych podlegają sumowaniu i zmniejszają kwotę pomocy publicznej dostępnej dla przedsiębiorcy.
Szczegółowe informacje na stronach:
- Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiebiorczości
- Dawg Sp. z o.o. partnera samorządu województwa dolnośląskiego w rozwoju przedsiębiorczości i gospodarki regionu.
Zachęty krajowe (granty rządowe)
Polska Agencja Inwestycji i Handlu
Granty rządowe przyznawane są na podstawie Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011 – 2023 (dalej jako Program) przyjętego przez Radę Ministrów w dniu 5 lipca 2011 r. Wsparcie przyznawane jest w formie dotacji na podstawie dwustronnej umowy zawartej pomiędzy Ministrem Gospodarki a inwestorem. Umowa reguluje szczegółowo warunki wypłaty dotacji przy zachowaniu zasady, że dotacja jest wypłacana proporcjonalnie do stopnia realizacji zobowiązań.
O wsparcie wnioskować mogą wyłącznie przedsiębiorcy planujący inwestycje w następujących sektorach priorytetowych:
- sektor motoryzacyjny,
- sektor elektroniczny oraz produkcji sprzętu AGD,
- sektor lotniczy,
- sektor biotechnologii,
- sektor rolno-spożywczy,
- sektor nowoczesnych usług,
- działalność badawczo-rozwojowa (B+R).
O wsparcie mogą wnioskować przedsiębiorcy planujący inwestycje produkcyjne w innych sektorach, o minimalnych kosztach kwalifikowanych 750 mln PLN i tworzące co najmniej 200 nowych miejsc pracy, lub o minimalnych kosztach kwalifikowanych 500 mln PLN i tworzące co najmniej 500 nowych miejsc pracy (znaczące inwestycje).
Szczegółowe informacje: tutaj.
Program Operacyjny Inteligentny Rozwój
Unijny program umożliwia m.in. wsparcie przedsięwzięć badawczo-rozwojowych oraz wdrożenie wyników prac B+R w gospodarce. Szczegółowe informacje: tutaj.
Informacje o wsparciu w zakresie aktualnie obowiązujących przepisów prawa i pomocy publicznej można znaleźć: tutaj oraz tutaj.